چاپ        ارسال به دوست

دبیر هیات بورد تخصصی رشته ارتز و پروتز وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی:

درصدد توزیع عادلانه نیروی متخصص در مناطق مختلف کشور هستیم

دکتر محمود بهرامی زاده دبیر هیات بورد تخصصی رشته ارتز و پروتز وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی در سومین سمینار دانشجویی ارتوز و پروتز در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت: درصدد توزیع عادلانه نیروی متخصص در مناطق مختلف کشور هستیم .

به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه، دکتر محمود بهرامی زاده دبیر هیات بورد تخصصی رشته ارتز و پروتز همزمان با 16 اسفندماه روز ملی ارتوز و پروتز و برگزاری سومین سمینار دانشجویی ارتوز و پروتز در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت: برگزاری این رویداد علمی با مشارکت منحصر بفرد دانشجویان حائز اهمیت است و نویدبخش استمرار فعالیت های علمی و تخصصی رشته ارتوز و پروتز است.

وی در ادامه افزود:  نقش علوم توانبخشی در بازتوانی فرد و بازگشت او به زندگی عادی، فعالیت اجتماعی، عدم وابستگی به اطرافیان، استقلال مادی و معنوی و در نهایت، ارتقای سطح کیفی زندگی، بخوبی نمایان می شود.

بهرامی زاده تصریح کرد:  کار با ارتوز و پروتز در ایران به سال  1330 برمی گردد، در ابتدا بصورت غیرعلمی فقط در چند شهر مثل تهران، تبریز و مشهد کار می شد، و بعد در سال های 1340 یا 41 ، فردی از سوی سازمان ملل به ایران آمد و چند نفر را در این حوزه آموزش داد. و اولین دوره آکادمیک آن در سال 1356 یعنی دهه 50 و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران که مدرسه عالی توانبخشی نام داشت، راه اندازی شد.

دبیر هیات بورد تخصصی رشته ارتز و پروتز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  گفت: ایران، از نظر تولید علم در حوزه ارتوز و پروتز، جزو کشورهای برتر دنیا محسوب می شود و با پتانسیلی که به لحاظ علمی و توانمندی تخصصی متخصصان این حوزه دارد، می تواند قطب منطقه در این خصوص باشد، چرا که در منطقه خاورمیانه با توجه به بحران ها، اختلاف ها و درگیری های داخلی و یا جنگ های بین الملل در کشورهای مختلف آن، استفاده از پروتز برای آسیب دیدگان این درگیری ها، بسیار زیاد است و صلیب سرخ جهانی نیز نمی تواند پاسخگوی نیاز توانبخشی همه آسیب دیدگان این منطقه باشد، درصورتی که کشور ما می تواند به عنوان قطب آموزش متخصصان این رشته و ارائه دهنده خدمات تخصصی آن مطرح باشد.

حوزه ارتز و پروتز دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در سطح بین الملل کاملا شناخته شده است

    دبیر هیات بورد تخصصی رشته ارتز و پروتز وزارت بهداشت افزود: دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در سطح بین الملل کاملا شناخته شده است، به خصوص در ژورنال هایی که مرتبط با انجمن جهانی ارتز و پروتز (ISPO) هستند و در قسمت های مختلف مانند داوری ها، به اعضای هیات علمی این دانشگاه ارجاع داده می شود و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با توجه به پتانسیل بالایی که داراست و در این حوزه پیشتاز و پیشروست، می تواند به عنوان مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی این حوزه در سطح منطقه مطرح باشد، چرا که این نیاز هم اکنون نیز در منطقه احساس می شود. همانطور که کشورهایی مانند عمان، عربستان سعودی، پاکستان و اخیرا، کشور ترکیه، با استفاده از اساتید خارجی و حتی ایرانی، در حال راه اندازی و توسعه این رشته در کشور خودشان هستند.

     وی اظهار داشت: دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، اولین دانشگاه در کشور است که نسبت به راه اندازی رشته ارتز و پروتز در مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) اقدام کرد و بدون شک در سطح تحصیلات تکمیلی، قدیمی ترین و موثرترین دانشگاه در کشور است و همه فارغ التحصیلان دکترای رشته ارتز و پروتز این دانشگاه، از اولین دوره فارغ التحصیلان تا به امروز، جذب هیات علمی دانشگاه ها یا مراکز معتبر مربوط به این رشته در داخل و خارج از کشور شده اند.

 

هدف بورد تخصصی، " توزیع عادلانه نیروی متخصص در مناطق مختلف کشور " است

   دبیر هیات بورد تخصصی رشته ارتز و پروتز وزارت بهداشت، در پاسخ به این سئوال که " آیا نیاز به افزایش ظرفیت در رشته ارتز و پروتز در کشور داریم یا خیر؟ "، گفت: در حال حاضر، پنج دانشگاه زیرمجموعه وزارت بهداشت ( دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دانشگاه های علوم پزشکی ایران، اصفهان، شیراز و همدان ) درحال تربیت نیروی متخصص در این حوزه می باشند که در سه دانشگاه، از جمله دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دانشجویان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش می شوند و دو دانشگاه نیز فقط در مقطع کارشناسی، دانشجو تربیت می کنند.

    وی تاکید کرد: افزایش پذیرش با شرایط فعلی، مورد نظر بورد تخصصی این رشته نیست، بلکه تقسیم این پذیرش در مناطق مختلف مورد نظر است، در واقع، " عدالت در توزیع متوازن نیروهای متخصص در همه نقاط کشور " داشته باشد،  و چه بسا که اگر استان های محروم مانند سیستان و بلوچستان، صاحب سیستم آموزشی این رشته باشند، علاوه بر اینکه متخصصان بومی استان خود را تربیت می کنند و خدمات به ساکنان مناطق دور افتاده کشور می دهند، در جذب توریسم از کشورهای همسایه که متقاضی این خدمات هستند، موفق خواهند بود.

 در واقع، دانشگاه هایی مانند دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی که هم اکنون تربیت نیروی متخصص در مقطع کارشناسی دارند، ظرفیت پذیرش دانشجو در این مقطع را کاهش داده و بخش اعظم پذیرش در این مقطع را به دانشگاه های استان های مرزی بسپارند و دانشگاه های قدیمی تر در این حوزه، توان و امکانات خود را بیشتر به آموزش تحصیلات تکمیلی اختصاص داده و در امور تحقیقاتی و فناوری این حوزه فعال تر شوند.

    وی تصریح کرد: اگر سیاستگذاری به گونه ای انجام شود که هدف " توزیع عادلانه نیروی متخصص در مناطق مختلف کشور " را دنبال کند شاهد ارائه خدمات حداکثری به جامعه هدف خواهیم بود.

گفتنی است سومین سمینار دانشجویی ارتوز و پروتز طی روزهای 15 و 16 اسفندماه با برگزاری کارگاه های تخصصی و ارائه سخنرانی ، مقالات و پنل های تخصصصی برگزار شد.


١٣:١٩ - چهارشنبه ١٦ اسفند ١٤٠٢    /    عدد : ٢٨٣٧١    /    تعداد نمایش : ١٤١٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج