چاپ        ارسال به دوست

رئیس اولین همایش سلامت اجتماعی:

طراحی کلان‌پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه سلامت اجتماعی

 

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در اولین همایش سلامت اجتماعی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، گفت:با واگذاری مرجعیت علمی حوزه سلامت اجتماعی از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی به دانشگاه علوم توانبخشی وسلامت اجتماعی، دو کلان پروژه طراحی شده است و اجرای کلان پروژه‌های دیگر نیز شروع خواهد شد.

به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه، دکتر سید علی حسینی رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در اولین همایش سلامت اجتماعی که اول اسفند ماه در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد گفت : موضوع سلامت اجتماعی موضوعی پیچیده با ابعاد مختلف در کشور است که مورد توجه نظام سلامت است و برای تحقق این مهم، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی دو مگاپروژه مرتبط در سطح ملی طراحی کرده است و از سویی با توجه به مولفه های پیشگیری از آسيب هاي اجتماعي در نظام سلامت، معاونت‌ بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز می تواند کمک کننده باشد و گام های مهمی در این عرصه بردارد.

وی افزود: موضوع سلامت اجتماعی به قدری گسترده است که که تحقیقات نشان داده که حضور یک فرد معلول در خانواده ای با سطح اقتصادی متوسط به بالا، وضعیت اقتصادی خانواده را زیر خط فقر می‌ برد و  مسائل اجتماعی ناشی از آن مترتب خود فرد، جامعه وخانواده که یکی از ارکان سلامت اجتماعی است ، می شود.

دکتر حسینی با اشاره به آمار بالای سوانح طبیعی و غیرطبیعی کشور گفت: به عنوان مثال در سوانح جاده‌ای که منجر به مرگ و میر جمعی از جوانان می‌شود و افراد را با انواعی از معلولیت ها مواجه می کند نیز موضوع سلامت اجتماعی مطرح می شود.

وی تصریح کرد: در اولین همایش سلامت اجتماعی موضوع گسترده سلامت اجتماعی با حضور متخصصان این حوزه مورد توجه قرار گرفته است و با توجه به اینکه مرجعیت سلامت اجتماعی به این دانشگاه سپرده شده؛مهم است که ابعاد مختلف سلامت اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

رئیس دانشگاه تصریح کرد:با توجه به گستردگی مقوله سلامت اجتماعی که موضوعی، مهم و در راستای رسالت اجتماعی دانشگاه است،  رشته سلامت و رفاه اجتماعی بیش از دودهه راه اندازی شده است و توأمان با تشکیل مراکز تحقیقاتی مرتبط به مسائل اجتماعی نظیر مرکز عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد و مرکز تحقیقات سایکوز در دانشگاه در زمینه تحقیقات موضوعات اجتماعی گام‌های خوبی برداشته شده است و کلان پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه سلامت اجتماعی توسط همه مراکز تحقیقاتی طراحی می شود.

دکتر حسینی افزود: موضوع سلامت اجتماعی موضوعی است که وابسته به یک دانشگاه یا یک نهاد نیست  ومی توان با پتانسیل و شرایط دانشگاه و همچنین با مشارکت بین بخشی  در کنار سازمان‌های متولی نظیر سازمان بهزیستی، قوه قضاییه، سازمان‌های همکار سازمان‌های مردم نهاد مرتبط به حوزه سلامت اجتماعی و ... در حوزه سلامت روان، سلامت اجتماعی و سلامت توانبخشی گام‌های خوبی برداریم و ابعاد اجتماعی سلامت اجتماعی را بررسی کنیم.

رئیس دانشگاه در ادامه از عقد تفاهم نامه همکاری این دانشگاه با فرهنگستان علوم پزشکی خبر داد و گفت: به دلیل اهمیت موضوع سلامت اجتماعی، ظرفیت های همکاری دو مجموعه در قالب تفاهم نامه همکاری تنظیم شد و به صورت فعال، مورد پیگیری قرار گرفت، چرا که هم افزایی می تواند اثربخشی بیشتری در این حوزه داشته باشد.

وی افزود: امیدواریم با توجه به رسالت های اجتماعی این دانشگاه، با برگزاری سالانه همایش و حضور نخبگان و فرهیختگان شاهد توجه به این مهم در حکمرانی نظام سلامت باشیم.

اولین همایش سلامت اجتماعی در سطح ملی و با تولیت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛ اول اسفند ماه ۱۴۰۲ برگزار شد.


١٢:١١ - سه شنبه ١ اسفند ١٤٠٢    /    عدد : ٢٨٣٠٣    /    تعداد نمایش : ٩٤٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج