چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز عصای سفید (24 مهرماه)؛

در شرایط کنونی همه گیری کووید19، وجود افراد دارای ناتوانی به طراحان زیرساخت های بهداشتی یادآوری می شود

   اتحاديه جهاني نابينايان در روز عصاي سفيد ( پانزدهم اكتبر ٢٠٢٠ برابر با 24 مهرماه ١٣٩٩)، با انتشار بیانیه ای تصریح می کند که در شرايط كنوني بيماري كوويد١٩، لازمست قوانين مربوط به افراد داراي ناتواني به سياست گزاران و افراد درگير در طراحي زيرساخت هاي مناسب در ارتباط با شيوه نامه هاي بهداشتي يادآوري شود.

    این بیانیه که ترجمه و انتشار آن توسط متخصصان گروه روانشناسي و آموزش كودكان استثنايي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي انجام شده است، می افزاید که در برنامه هاي جهاني مربوط به كوويد١٩ ، تك تك افراد بايد بهداشت را رعايت كنند و ضرورت دارد كه همه با "وضعيت بهنجار جديد" سازگار شوند و هيچكس از اين امر مستثني نيست.

   اتحادیه جهانی نابینایان در بیانیه خود، يكي از چالشهاي بزرگ افراد نابينا و كم بينا در انجام دستورالعمل هاي بهداشتي كنوني را " حفظ فاصله مناسب اجتماعی " اعلام می کند، چرا که به اعتقاد کارشناسان، حفظ فاصله اجتماعي سبب دور ماندن افراد نابينا و كم بينا از علائم قابل لمس براي جهت يابي و حركت مي شود.

   این بیانیه با اشاره به ماده ٩ قوانين سازمان ملل درمورد حقوق افراد داراي ناتواني، که خواستار رفع موانع براي دسترسي اين افراد به محيط  اطرافشان، وسايل حمل و نقل و تسهيلات عمومي است، می افزاید: ماده ١٩ اين قوانين نیز بيان مي كند كه افراد داراي ناتواني بايد بتوانند مستقل زندگي كنند و در جامعه مشاركت داشته باشند.

   کارشناسان بین المللی در این بیانیه، ضمن بزرگداشت روز عصاي سفيد، ابراز امیدواری می کنند که سياست گزاران اهميت حقوق افراد نابينا و كم بينا را براي رفت و آمد مستقل و ايمن و دسترسي به محيط با استفاده از عصاي سفيد را به رسميت بشناسند و افراد نابينا و كم بينا نيز ارزش استفاده از عصاي سفيد و ضدعفوني كردن آن را براي ايمني همگان درنظر داشته باشند.

انتهای پیام/

تنظیم خبر: نعیمی پور


١٨:٠٩ - پنج شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ١٧٤٩٧    /    تعداد نمایش : ٤٨١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج