چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت آغاز هفته ملی سلامت بانوان ایران ( از 24 مهرماه )؛

تاثیر طولانی مدت همه گیری کرونا بر سلامت زنان، می تواند آسیبهای جدی به خانواده و جامعه وارد کند

   هفته ملی سلامت بانوان ایران (سبا) امسال با در نظر گرفتن شرایط همه گیری کووید ۱۹ و با موضوع «سلامت زنان در دوره کرونا» برگزار می شود، چرا که تاثیر  طولانی مدت این همه گیری، بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی زنان می تواند آسیبهای جدی به خانواده و جامعه وارد کند.

   علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت با اعلام این مطلب، گفت: اگر چه شواهد ملی و بین المللی حاکی از آن است که در همه گیری  کووید ۱۹، خطر مستقیم بیشتری، سلامتی و حیات مردان را تهدید می کند، اما تاثیر  طولانی مدت این همه گیری بر سلامت زنان، می تواند آسیبهای جدی به خانواده و جامعه وارد کند.

   وی با اشاره به وظایف سنگین زنان در مواجهه با همه گیری کووید ۱۹ افزود: علاوه بر بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ در زنان، نگرانی های مرتبط با سلامت مادر و نوزاد در دوره بارداری و پس از زایمان در این همه گیری، افزایش وظایف و مسئولیت های زنان در دوره همه گیری در خانواده، وظایف سنگین زنان برای اقدامات پیشگیرانه و مراقبت از بیماران مبتلا در خانواده، وظایف زنان برای اداره امور فرزندانشان در شرایط تعطیلی مدارس، مشکلات ناشی از مرگ و بیماری همسران، مشکلات زنان سرپرست خانوار و زنان بد سرپرست و بدرفتاری ها و آسیبهای آنان درون خانواده، فشارهای اقتصادی ناشی از تعطیلی و قرنطینه ها و... ، آسیبهای جدی به سلامت جسمی، روانی و اجتماعی زنان وارد می کند.

   بگفته رئیسی، در این شرایط ، کارکنان نظام سلامت از بهورز، مراقب، ماما، پرستار و نیروهای خدماتی تا کادر تخصصی بیمارستانهای کشور نیز که اکثریت آنان را زنان تشکیل می دهند، با مخاطرات جدی سلامت جسم و روان مواجه هستند.

    معاون بهداشت وزیر بهداشت تاکید کرد: زنان برای گذار از این دوره سخت زندگی نیازمند آگاهی، هوشیاری و حمایت همه جانبه در خانواده و جامعه هستند. هفته آخر مهر همزمان با هفته ملی سلامت بانوان ، به این وجه مهم همه گیری کووید ۱۹ توجه ویژه ای دارد.

    براساس اعلام وزارت بهداشت، ایام هفته ملی سلامت بانوان به این شرح نامگذاری شده است:

پنجشنبه 24 مهر : زنان پیشگامان خود مراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده  در پیشگیری از کووید 19
جمعه 25 مهر : پاسداشت و تکریم بانوان فداکار کادر بهداشت و درمان به عنوان پیشتازان پیشگیری و درمان  کووید 19
شنبه 26 مهر : شیوه زندگی سالم  زنان و کووید 19  با تاکید بر چاقی به عنوان  عامل وخامت کووید19
یکشنبه 27 مهر : سلامت باروری زنان (روابط زناشویی، بارداری و زایمان ایمن و سالم ) در همه گیری کووید 19
دوشنبه 28 مهر : زنان و سلامت روانی در همه گیری کووید 19
سه شنبه 29 مهر : نقش زنان در ترویج منابع معتبر آموزشی و اطلاعات معتبر و پیشگیری از انتشار باورهای غلط در باره پیشگیری و درمان کووید  19
چهارشنبه 30 مهر : پیشگیری از آسیبهای شغلی و اجتماعی زنان در اپیدمی کووید 19

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


١٢:٤٠ - پنج شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ١٧٢٦٣    /    تعداد نمایش : ٣٢٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج