چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی روابط عمومی ؛

دبیر علمی کنفرانس " مراقبت در منزل بیماری های مزمن و توانبخشی ": راهکارهای اجرایی این طرح را برای مخاطبان حوزه توانبخشی تدوین می کنیم

  دبیر علمی کنفرانس " مراقبت در منزل بیماری های مزمن و توانبخشی " که در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، اعلام کرد: راهکارهای اجرایی این طرح را برای مخاطبان حوزه توانبخشی تدوین می کنیم.

    دکتر " نرگس ارسلانی " عضو هیات علمی و مدیر پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفت وگو با خبرنگار وبدای دانشگاه، افزود: هدف از برگزاری این کنفرانس علمی ، اطلاع رسانی نسبت به ضرورت اجرای طرح " مراقبت در منزل " و دستیابی به راهکارهای اجرایی این طرح برای بیماران مزمن ، مبتلا به بیماری های حاد و افرادی است که بنوعی مخاطبان حوزه توانبخشی هستند و با مشکلات حرکتی روبه رو می باشند.

   وی با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، به نقش تاثیرگذار خود در این حوزه واقف بوده و به آن عمل می کند، گفت: متخصصان و کارشناسان این دانشگاه با توجه به آئین نامه ابلاغ شده وزارت بهداشت برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در منزل ، و مطابق با نیازهای افرادی که مشکلات حرکتی دارند و براساس اصول توانبخشی ، راهکارهای اجرایی آئین نامه مربوطه را مورد بررسی قرار داده و خاص مخاطبان حوزه توانبخشی ، تدوین می کند.

   مدیر پرستاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، افزود: همانطور که معاون پرستاری وزارت بهداشت در سخنانشان در کنفرانس علمی تاکید کردند، واحدهای " مراقبت در منزل " بیمارستان های دولتی نقش نظارتی و مدیریتی فعالیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در منزل از طریق بخش خصوصی را بعهده دارند.

   دکتر ارسلانی با اشاره به راه اندازی و فعالیت دو واحد " مراقبت در منزل " در دو بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی (روانپزشکی رازی و توانبخشی رفیده) ، توضیح داد: واحدهای "مراقبت در منزل " مستقر در بیمارستان های روانپزشکی رازی و توانبخشی رفیده ، با شناسایی مراکز خصوصی محدوده منطقه خود که ارائه دهنده و یا متقاضی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در منزل هستند ، نسبت به انعقاد قرارداد همکاری با آنها اقدام می کند و سپس ، بیماران و یا نیازمندان به این خدمات را به مراکز دارای قرارداد معرفی کرده و در ادامه ، واحدهای مستقر در بیمارستان ، بر حسن اجرای طرح توسط بخش خصوصی و چگونگی ارائه خدمات در منازل ، نظارت مستمر و تخصصی خواهند داشت.

   این عضو هیات علمی دانشگاه تصریح کرد: با هماهنگی که از این طریق بین واحدهای " مراقبت در منزل " بیمارستانها با مراکز خصوصی ارائه دهنده این خدمات ، بوجود می آید، بیماران بعد از ترخیص و برگشت به منزل نیز تحت مراقبت های نیروهای متخصص پرستاری و نظارت پزشک هستند.

    دکتر ارسلانی افزود: اجرای این طرح ، نتایج ارزشمندی برای بیماران ، خانواده های آنان و نظام سلامت کشور خواهد داشت که " کاهش تعداد دفعات عود بیماری و روزهای بستری در بیمارستان ها ، کاهش هزینه های بیمار به میزان حداقل 50 درصد و کاهش اشغال تخت های بیمارستانی و  امکان پاسخگویی بیشتر به بیماران نیازمند به خدمات بیمارستانی " از جمله نتایج و فواید ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در منزل است .

   لازم به ذکر است، کنفرانس علمی " مراقبت در منزل بیماری های مزمن و توانبخشی " روز سه شنبه – ۴ مهرماه جاری به همت معاونت درمان و مدیریت پرستاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سالن دکتر شاملو این دانشگاه برگزار شد.

   این کنفرانس یک روزه با حضورمعاون پرستاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، مدیرکل دفتر ارتقای سلامت خدمات بالینی و پرستاری معاونت پرستاری این وزارت ، ریاست دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، معاونان درمان ، تحقیقات و فرهنگی – دانشجویی این دانشگاه و با شرکت مدیر پرستاری معاونت درمان دانشگاه ، مدیر پرستاری بیمارستان روانپزشکی رازی ، مسئول واحد مراقبت در منزل بیمارستان توانبخشی رفیده و کارشناسان و مسئولان بخش های مختلف پرستاری مراکز و بیمارستانها برگزار شد.

   " مروری بر مفهوم مراقبت های  Home Care  و Hospice Care ، وضعیت مراقبت در منزل در جهان ، جایگاه مراقبت در منزل در نظام سلامت ایران ، تشریح آئین نامه و دستورالعمل مراقبت در منزل ، حقوق گیرندگان خدمت در طرح مراقبت در منزل، ایمنی ارائه دهندگان خدمت در طرح مراقبت در منزل ، چالش های پیش رو در اجرای طرح مراقبت در منزل بیماران مزمن و توانبخشی " از جمله مباحث مطرح شده در این کنفرانس علمی بود.

   پنل تخصصی " بررسی راهکارهای اجرایی طرح مراکز مراقبت در منزل " و بخش پرسش و پاسخ آن از سوی کارشناسان ، پایان بخش این کنفرانس یک روزه بود.

    دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ دپارتمان آموزشی از جمله " پرستاری توانبخشی " و هشت مرکز تحقیقات ، در سه حوزه سلامت (توانبخشی، سلامت روان و سلامت اجتماعی) نسبت به آموزش و تربیت نیروی متخصص تا سطح دکتری اقدام می کند.

   این دانشگاه منحصربفرد در مجموعه دانشگاههای علوم پزشکی کشور و تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می کند.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


١١:٥٠ - چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٧٠٢    /    تعداد نمایش : ١٢٢٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج