چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی روابط عمومی ؛

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی: این دانشگاه در زمینه ارائه خدمات " مراقبت در منزل " پیشرو است

   رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی روز سه شنبه (4 مهرماه) در کنفرانس علمی " مراقبت در منزل از بیماری های مزمن و توانبخشی " گفت: این دانشگاه در زمینه ارائه خدمات " مراقبت در منزل " جزو دانشگاهها و مراکز پیشرو بوده است.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، دکتر " حمیدرضا خرم خورشید " افزود: مطالعات بسیاری در خصوص این موضوع در این دانشگاه انجام شده و تجربه های ارزشمندی در این زمینه داریم که دیگران می توانند از آن استفاده کنند.

    وی با اشاره به اینکه جمعیت کشور رو به افزایش سالمندی است ، اظهارداشت: افزایش بیماری های مزمن ، در آینده نه چندان دور ، سبب مراجعه سیل عظیمی از سالمندان و نیازمندان به خدمات " مراقبت در منزل " خواهد شد که باید راه چاره ای برای آن بیاندیشیم.

   دکتر خرم خورشید تاکید کرد: خدمات مراقبت در منزل ، یکی از مهمترین خدمات و موثر بلحاظ کاهش هزینه ها، کاهش زمان بستری در بیمارستان ، کاهش اشغال تخت های بیمارستانی ، افزایش رضایت بیماران و خانواده های آنان و ...  است.

   رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی همچنین افزود: مطالعات نیز نشان داده است که اثربخشی درمان و مراقبت در منزل بسیار بیشتر از اثربخشی درمان و خدمات در بیمارستان هاست .

   وی ، اقدامات وزارت بهداشت در این بخش را بسیار ارزشمند خواند و گفت: " آموزش " در این بخش ، اعتباربخشی و مراقبت در بخش خصوصی که می تواند در این زمینه کمک کند، از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

   وی ابراز امیدواری کرد: سازمان های بیمه گر همانطور که تاکنون نظر مثبتی به اجرای این طرح داشتند، امیدواریم با پشتیبانی بیمه ای از این خدمات ، به پیشبرد اهداف طرح کمک کنند.

******

رئیس انجمن علمی پرستاری ایران ، مروری بر مفهوم مراقبت های Home Care  و  Hospice Care  داشت

    معاون فرهنگی – دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و رئیس انجمن علمی پرستاری ایران در کنفرانس علمی " مراقبت در منزل بیماری های مزمن و توانبخشی " ، مروری بر مفهوم مراقبت های Home Care  و  Hospice Care  داشت.

   دکتر" مسعود فلاحی خشکناب " ضمن ارائه تعریف از Home Care  و هدف از اجرای طرح آن در کشور، گفت: " ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در منزل و تحت نظارت پزشک و پرستار" را Home Care  می گویند و هدف آن ، "مدیریت ارائه خدمات بنحوی که بیماران در قسمتی از زندگی یا تمام آن ، با ارائه خدمات و مراقبت در منزل ، توانمند گردند ".

   وی با ارائه تاریخچه ای از چگونگی درمان در ایران ، که در گذشته ، درمان در منزل انجام می شد تا اینکه با پیشرفت علم و دسترسی به امکانات آزمایشگاهی و تصویربرداری و ... ، مراجعه بیماران به مراکز درمانی و بیمارستانها رواج پیدا کرد.

   وی افزود: با افزایش هزینه ها در این مرحله از تاریخ ، استفاده از خدمات در منزل بیشتر شد و روند چگونگی درمان ، رو به مراقبت در منزل پیش رفت و هم اکنون ، حوزه پرستاری ، بیشترین خدمات را در این بخش ارائه می دهد.

   دکتر فلاحی با ارائه اطلاعات در خصوص وضعیت ارائه خدمات مراقبت در منزل ، در کشور آمریکا ، گفت: بررسی مقایسه ای هزینه ها در منزل ، با بیمارستان و آسایشگاه ، نشان می دهد که ارائه خدمات در منزل به میزان حدود 85 درصد صرفه جویی در هزینه ها خواهد داشت و این جنبه مقرون بصرفه بودن اجرای این طرح در ایران است.

   وی با نشان دادن نموداری ، حدود 85 درصد استفاده کنندگان خدمات مراقبت در منزل را "سالمندان در سنین مختلف " معرفی کرد و افزود: براساس مطالعات انجام شده ، در میان جمعیت سالمند نیز سالمندان بین سنین 84 – 75 ساله ، بیشترین استفاده را دارند.

   وی ، استفاده از این خدمات برای بخشی از بیماران اعصاب و روان را لازم دانست و در باره فواید آن نیز گفت: " افزایش کیفیت خدمات ، کاهش دفعات بستری ، پیشگیری از بستری های غیرضروری و سقوط ، کاهش خطر ابتلا به عفونت های بیمارستانی ، افزایش راحتی و آسایش بیماران ، کاهش 20 تا 30 درصدی هزینه ها نسبت به خدمات بیمارستانی ، بازگشت سریعتر بیمار به زندگی عادی ، افزایش خدمات به بیماران سالمند و نیازمند به مراقبت طولانی "، از جمله فایده های ارائه خدمات مراقبت در منزل است .

   بگفته فلاحی ، اندیکاسیون های مراقبت در منزل ، شامل : بیماران با نیازمندی های مراقبتی بلندمدت و پیچیده ، سالمندان ، بیماران با بیماری های مزمن ، قلبی ، مغزی ، ریوی و کلیوی ، ناتوانی های جسمی و انواع معلولیت ها ، کودکان و بیماران اعصاب و روان می شود.

   رئیس انجمن علمی پرستاری ایران در توضیح اینکه چه کسانی خدمات مراقبت در منزل ارائه می دهند، اظهارداشت : طیف وسیعی از کادر بهداشتی خدمات خود را در منزل ارائه می دهند ولی پرستاران ، ستون اصلی سیستم ارائه دهنده خدمات درمانی و بهداشتی هستند .

   دکتر فلاحی ، انواع سیستم های مراقبت در منزل را در دو بخش " مراقبت در منزل مبتنی بر بیمارستان " و " مراقبت در منزل مبتنی بر جامعه و موسسات جامعه ای " توضیح داد.

   وی سپس مشکلات ارائه خدمات در منزل را تشریح کرد و گفت: مشکلات مربوط به خانواده ها و بیماران ، مشکلات مربوط به پرستاران ، مشکلات مربوط به دسترسی به امکانات و تجهیزات در منزل و مشکلات مربوط به عدم برنامه ریزی و نقص قوانین در این حوزه در ایران ( مشکلات مربوط به تعرفه گذاری 95 درصد خدمات ) ، از مشکلات اجرای این طرح است.

   وی در پایان سخنانش ، با ارائه پیشنهادها و راهکارهای مربوط به چگونگی اجرای خدمات مراقبت در منزل ، " تهیه سرفصل های آموزشی پرستاران در دانشکده های پرستاری برای این بخش ، پوشش قانونی توسط وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی ، تشویق مراکز برای اجرای این طرح ، ارتقای سیستم نظارتی بر حسن اجرای این طرح ، کسب دانش توسط پرستاران کشورهای پیشرو "  را از جمله راهکارهای مربوط به این موضوع  بیان کرد.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


١١:٤٥ - چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٧٠٠    /    تعداد نمایش : ١١٧٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج