چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی روابط عمومی ؛

رییس دانشگاه: عدم درک درست جامعه از وضعیت بیماران روان ، مشکل خاص آنان است

   رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مراسم افتتاح دو بخش مهر 1 و 2 مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی ، عدم درک درست جامعه و خانواده ها از وضعیت بیماران روان که مجبور به اقامت در آسایشگاه ها می شوند  را از مشکلات خاص بیماران روانی ذکر کرد.

    به گزارش وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، دکتر" حمیدرضا خرم خورشید " ، مزمن بودن بیماری و طولانی بودن دوره درمان ، ناتوانی بیماران روانی که حتی از معلولان جسمی و حرکتی ، مشکلات بیشتری دارند ، تحت تاثیر قرار دادن خانواده ها و ایجاد اختلال در روابط اجتماعی خانواده ها و همچنین هزینه هایی که به آنان تحمیل می کند، را از جمله مشکلات بیماران روان عنوان کرد.

    وی افزود: این مشکلات باعث شده که جوامع پیشرفته نگاه خاصی به این بیماران داشته باشند و در ایران نیز هرچند دولت سعی در ارائه خدمات پزشکی و درمانی به این بیماران دارد ، اما واقعا نمی تواند تامین کننده تمامی نیازهای آنان باشد و بدون کمک خیران ، نمی توان بسیاری از نیازهای آنان را مرتفع کرد.

     وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش ، گفت: بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) از قدمت زیادی برخوردار است و سه سال آینده می توان صدمین سال تاسیس این بیمارستان را جشن گرفت.

     رییس دانشگاه علوم بهزیستی افزود: بیمارستان روانپزشکی رازی ، یک هزار و 400 تخت مصوب و یک هزار و صد تخت فعال دارد و ضریب اشغال آن 76 درصد است.

     دکتر خرم اظهارداشت: نیمی از بیماران این بیمارستان (حدود 600 بیمار) ، بیماران مزمن روانی را تشکیل می دهند که برخی از آنان سابقه بستری بیش از 40 سال اقامت در بیمارستان را دارند.

    وی افزود: بیماری روانی و اختلالات روانی ، از جمله بیماری های شایع در میان جوامع است و یک درصد از کل هر جامع ای را بیماران اسکیزوفرنی تشکیل می دهند ، علاوه بر اینکه بیماری های دو قطبی و اختلال شخصیت نیز درصد بالایی از افراد جامعه را مبتلا می کنند.

******

     مهندس " حبیب الله بوربور " رئیس هیات مدیره مجمع خیرین کشور نیز در این مراسم ، به مساله فرهنگ سازی در نگهداری بیماران و سالمندان در خانواده ها اشاره کرد و گفت: با توجه به نرخ رشد سنی جمعیت از یک طرف و افزایش آسیب های اجتماعی از طرف دیگر، اگر ما بر روی راه های پیشگیری از آسیب ها تمرکز نکنیم، هیچوقت نمی توانیم به تعداد این بیماران ، تخت و جا برای نگهداری و مراقبت از آنها احداث کنیم.

    وی تاکید کرد : بنابراین با توجه به روند افزایشی جمعیت و در پی آن ، افزایش آسیب های اجتماعی ، باید همت خود را صرف انجام کارهای فرهنگی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیز بکنیم.

انتهای پیام /


١٢:٠٠ - شنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٦    /    عدد : ١٠١٩٠    /    تعداد نمایش : ٨٢٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج