چاپ        ارسال به دوست

براساس نتایج یک طرح پژوهشی ؛

باید برای مقابله با " عوامل استرس زا "، خودمراقبتی داشته باشیم

   مشاور وزیر بهداشت در حوزه سلامت روان در نشستی که بمنظور ارائه گزارش از نتایج تحقیقی تحت عنوان " بررسی و تحلیل عوامل تنش زای روانی و اجتماعی در شهر تهران در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، اعلام کرد: باید برای مقابله با " عوامل استرس زا "، خودمراقبتی داشته باشیم .

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر" احمدعلی نوربالا " در بیان نتایج این تحقیق که اطلاعات آن مربوط به سال 95 می شود، با اشاره به اینکه 82/7 درصد شهروندان تهرانی حداقل یک فشار روانی شدید را تجربه کرده اند، گفت: تعیین کننده های معنادار این وضعیت ، " تجرد ، زن بودن و داشتن بیماری طولانی " است.

    وی در جریان خودمراقبتی ، مراقبت های اولیه سلامت روان بصورت خدمات جامعه نگر و خدمات در بیمارستان های عمومی و همچنین تسهیلات اقامت طولانی مدت و تخصصی روانپزشکی در جامعه را لازم دانست.

   دکتر نوربالا، افزود: در سال 95 ، 20/3 درصد شهروندان تهرانی نیاز به نوعی از خدمات سلامت روان داشتند که در علائم جسمی سازی و اضطراب بیشترین مشکل  بوده است.

   وی با اشاره  به اینکه " سلامت روان " نه تنها یک موضوع سلامت عمومی است بلکه یکی از عوامل توسعه همه جانبه نیز محسوب می شود ، اظهارداشت: در ادامه این تحقیق ، می توان یک کار کیفی نیز انجام داد و راهکارهایی را به مسئولان اجرایی پیشنهاد داد.

    وی همچنین در پایان سخنانش تاکید کرد که با کمک بخش سلامت شهرداری تهران می توان آموزش های لازم برای خود مراقبتی به شهروندان تهرانی جهت مقابله با عوامل استرس زا داده شود.

   در ادامه ، دکتر " حسین رفیعی " مدیر گروه آموزشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز، اطلاعات بدست آمده از اجرای این طرح پژوهشی را با جزئیات بیشتر برای شرکت کنندگان بیان داشت که متعاقبا اطلاع رسانی می شود.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

 


١٣:٤٢ - پنج شنبه ٣ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ١١٩٣١    /    تعداد نمایش : ١٠٣٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج