چاپ        ارسال به دوست

در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی " روش های پیشرفته فیزیوتراپی در درمان سردرد " در سمینار فیزیوتراپی تخصصی (ستون فقرات)؛

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی: بسیاری از دردهای سرو گردن، با خدمات تخصصی فیزیوتراپی قابل درمان هستند

   دکتر" زهرا مصلی نژاد " عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دبیرعلمی کارگاه های آموزشی هیجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی (ستون فقرات) ، گفت: بسیاری از دردهای سر و گردن که در اکثر موارد با دردهای میگرنی اشتباه می شوند، با خدمات تخصصی فیزیوتراپی ، قابل درمان هستند.

   وی در گفت وگو با خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، با اشاره به اینکه از ناحیه سر تا ناحیه لگن (دنبالچه) ، ستون فقرات محسوب می شود، افزود: با توجه به اینکه تمامی اعصاب بدن انسان ، از ستون فقرات می گذرد و به جمجمه سر وصل می شود ، لذا هرچه وضعیت جمجمه بهتر باشد، و اعصابی که به جمجمه می رسند، تحت فشار کمتری باشند، جریان خون از طریق عروق مغزی بهتر انجام شده و مغز انسان عملکرد بهتری خواهد داشت.

   دکتر مصلی نژاد، دردهای واقعی میگرنی را مربوط به بسته شدن عروق از داخل ، ذکر کرد و گفت : این درحالی است که وضعیت مفصل فک صورت و مهره های ستون فقرات نیز، برروی اعصاب موثر بوده ، بطوری که در بسیاری از مواقع و بخصوص در افرادی که با کامپیوتر کار طولانی انجام می دهند، در اثر درگیری مفصل سر و گردن ، سردردهایی بوجود می آید که با دردهای میگرنی اشتباه می شود.

   وی ، توضیح داد: در افرادی که با کامپیوتر به مدت طولانی کار می کنند مانند متصدیان بانک ها ، بتدریج سر به جلو می آید و شانه ها بسمت جلو جمع می شود و یا در افرادی که به مدت طولانی ناحیه سر و گردن را در یک حالت ثابت قرار می دهند، اعصاب دچار اسپاسم شده و سردرد را بوجود می آورد که متخصصان فیزیوتراپی می توانند نسبت به درمان آنان اقدام کرده و از بروز مشکلات شدیدتر جلوگیری کنند.

   این استاد دانشگاه ، جراحی های ستون فقرات را که سبب بهم ریختن مکانیزم این ناحیه خواهد شد را دارای عوارض زیادی دانست و گفت: باید جراحی ستون فقرات در موارد بسیار حاد انجام شود و تا حد امکان از درمان های تهاجمی برای بیمار ، استفاده نشود، چرا که متخصص فیزیوتراپی می تواند با خدمات تخصصی مربوط به این ناحیه از بدن و ورزش های درمانی که به بیمار آموزش می دهد، بیمار را درمان کند.

   ******

اولیاء مدارس می توانند با کمک متخصصان فیزیوتراپی ، از بروز مشکلات اسکلتی – عضلانی دانش آموزان جلوگیری کنند

   دکتر مصلی نژاد همچنین در ارتباط با نقش خدمات فیزیوتراپی در زندگی اقشار مختلف مردم ، گفت: اولیاء مدارس می توانند با کمک متخصصان فیزیوتراپی ، از بروز مشکلات اسکلتی – عضلانی دانش آموزان جلوگیری کرده و حتی از بروز مشکلات بیشتر در بزرگسالی آنان پیشگیری کنند.

   وی ، افزود: " انحرافات زانو ، پاهای پرانتزی ، پا ضربدری و صافی کف پا "  از جمله اختلالاتی است که درمان های موثر و بسیار ساده برای آنها در رشته فیزیوتراپی وجود دارد و اگر والدین و یا اولیاء مدارس ، از متخصصان فیزیوتراپی در این زمینه کمک بگیرند ، ضمن درمان این اختلالات ، از تشدید آنها در سنین بالاتر جلوگیری خواهند کرد.

******

" مشکلات مفصل فک و سینوس های سرو صورت "، عامل اصلی سردردها در برخی از مشاغل است

     دکتر مصلی نژاد استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی همچنین عامل اصلی بسیاری از سردردها در مشاغلی مانند متصدی بانک یا معلمی ، را ناشی از مشکلات مفصل فک و سینوس های سرو صورت ذکر کرد.

    وی تاکید کرد: در بسیاری از مواقع ، مشکل فک ، بسختی تشخیص داده می شود و با توجه به اینکه مفصل فک از یک سو به جمجمه سر و از طرفی ، به آرواره پائین متصل است ، می تواند سر را دچار مشکل کرده و اگر تشخیص بموقع انجام نشود ، در نهایت ، مفصل فک قفل کرده و مشکلات را تشدید می کند.

******

" مشکلات عضلات پس سر " در افرادی که با کامپیوتر بصورت طولانی کار می کنند، عامل اصلی سردرد محسوب می شود

     دکتر مصلی نژاد گفت، مشکلات عضلات پس سر در افرادی که با کامپیوتر بصورت طولانی کار می کنند ، سبب خواهد شد تا عروق و اعصاب ناحیه سر تحت فشار قرار گرفته و جریان خون به مغز را دچار مشکل کند ، که با اختلال در خون رسانی به مغز، سردرد ها بوجود می آیند که ناشی از علت اولیه آن ، یعنی مشکلات عضلات پس سر است که باید بموقع تشخیص داده شوند.

******

توصیه به پزشکان مغزو اعصاب یا ارتوپدی :  شرایط زندگی بیمار و بخصوص شغل بیمار، در تشخیص درست مشکلات اسکلتی – عضلانی موثر هستند

    عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دبیر علمی هیجدهمین سمینار تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات ، در پایان این گفت وگو، به پزشکان مغز و اعصاب و ارتوپدی که معمولا بیماران برای درمان سردرد ، به آنان مراجعه می کنند، توصیه کرد که  برای تشخیص صحیح بیماری و مشکل بیمار خود ، اطلاعات دقیقی از شرایط زندگی و شغل بیمار کسب کنند و با توجه به اینکه متخصصان فیزیوتراپی نقش اساسی در روند درمان بیماران دارند، حتما با متخصصان فیزیوتراپی مشورت کنند.

    دکتر مصلی نژاد ، علاوه بر اینکه  نقش " بیمار " در ارائه اطلاعات درست به پزشک و متخصص فیزیوتراپی را بسیار حائز اهمیت دانست،  افزود:  پزشکان با ارجاع بیمار به مراکز فیزیوتراپی، اطلاعات مربوط به مشکلات عضلات درگیر شده و اختلال در مفاصل بیمار را در اختیار متخصص فیزیوتراپی بگذارند تا وی با آگاهی از اطلاعات درست بیمار، روند درمان به بهترین نحو ممکن را انجام دهد.

    هیجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی (ستون فقرات) از روز گذشته (ششم دیماه) بمدت دو روز به همت گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شده ، و در حاشیه  ارائه مقالات علمی بصورت سخنرانی و بشکل پوستر، سه کارگاه آموزشی تخصصی ، از جمله کارگاه آموزشی " روش های پیشرفته فیزیوتراپی در درمان سردرد "  توسط  استاد ایرانی دانشگاه جورجیا آمریکا برگزار شده است.

    دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با 22 گروه آموزشی و هشت مرکز تحقیقات ، علاوه بر آموزش و تربیت نیروی متخصص در سه حوزه سلامت (توانبخشی ، سلامت روان و سلامت اجتماعی) ، از طریق دو بیمارستان تخصصی و دو مرکز پزشکی – توانبخشی ، نسبت به ارائه خدمات تخصصی توانبخشی همچون " فیزیوتراپی " اقدام می کند.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


١٤:٠٣ - پنج شنبه ٧ دی ١٣٩٦    /    عدد : ١١١٦٤    /    تعداد نمایش : ٩٥٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج