چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

نقش تاثیرگذار کاردرمانی در سلامت روانی و اجتماعی جامعه / نیاز جامعه به پوشش بیمه ها از خدمات کاردرمانی

   رئیس انجمن علمی کاردرمانی ایران امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران و به مناسبت برگزاری بیست و دومین کنگره کاردرمانی ایران گفت: نقش تاثیرگذار کاردرمانی در سلامت روانی و اجتماعی جامعه بسیار گسترده است اما متاسفانه موسسات بیمه گر هنوز این خدمات را پوشش نمی دهند و در نتیجه، مردم نیازمند نمی توانند از این خدمات استفاده کنند.

    دکتر" مهدی علیزاده " افزود: هرچند که در دولت یازدهم ، توجه بیشتری به نقش رشته های توانبخشی در نظام سلامت و در کنار خدمات پزشکی شده و تعرفه انواع خدمات کاردرمانی مشخص شده است اما هنوز دولتمردان به این باور نرسیده اند که با خدمات توانبخشی می توانند از صرف هزینه های بیشتری در بخش درمان پیشگیری کنند و بازگشت نیروی انسانی به بازار کار و فعالیت را سرعت ببخشند.

   وی اظهارداشت : درحالی که براساس آمار جهانی، 10 تا 15 درصد افراد هر جامعه به درجاتی از ناتوانی دچار هستند، یعنی حداقل حدود چهار میلیون نفر به اشکال گوناگون به خدمات توانبخشی نیازمندند که با پوشش بیمه ای که دستورالعمل آن هرساله (ازسال 91) از سوی انجمن به شورایعالی بیمه اعلام شده، قشر بزرگی از جامعه می توانند به این خدمات دسترسی پیدا کنند.

   رئیس انجمن علمی کاردرمانی ایران توجه به چند مساله را بسیار مهم دانست و افزود: " پوشش بیمه ها از خدمات توانبخشی ضروری است ، پیشگیری از دخالت افراد غیرحرفه ای که متاسفانه بیشتر از سوی قشر تحصیل کرده رشته تربیت بدنی و روانشناسی دیده می شود، لازم بوده و عامل دیگر، نقش این حوزه در سلامت اجتماعی و روانی افراد و کاهش هزینه های نظام سلامت در بخش درمان است ".

    دکتر علیزاده ، اظهارداشت: نظارت بر فعالیت کاردرمانگران ، با سازمان نظام پزشکی است درصورتی که باید نظارت ها با بازوی انجمن ها انجام بشود ، هرچند که کمترین تخلف در گروه های پزشکی و توانبخشی ، به کاردرمانگران تعلق دارد.

    وی افزود: از سویی نظارت درستی برای حسن انجام فعالیت کاردرمانگران لازم است ، اما مردم نیز که خدمات گیرندگان این حوزه هستند باید با هوشیاری نسبت به چند مورد توجه داشته باشند که " مشاهده کارت نظام پزشکی کاردرمانگران به هنگام ارائه خدمات ، برقراری ارتباط مردم با انجمن کاردرمانی ایران از طریق وب سایت انجمن و ارائه پرسش ها و پیشنهادها به بخش های مربوط در انجمن (از طریق وب سایت) ، کسب اطلاعات بویژه از تعرفه های خدمات در این وب سایت و مشاهده کارت عضویت کاردرمانگر در انجمن " ، از جمله آنهاست.  

   وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره ای به تاریخچه تاسیس انجمن علمی کاردرمانی ایران از سال 1370 و وجود چهار هزار فارغ التحصیل رشته کاردرمانی در کشور، گفت: یکی از اهداف انجمن علمی کاردرمانی ، ارتقای دانش کاردرمانگران مطابق با علم روز و فناوری است و برای عملی کردن شعار " مهارت زندگی به بهترین نحو ممکن " در جامعه ، باید همزمان با صنعتی شدن زندگی مردم و رشد تکنولوژی ، رشد این رشته را نیز با استفاده از فناوری های جدید شاهد باشیم .

   دکتر علیزاده افزود: طی سالها فعالیت انجمن علمی کاردرمانی ایران ، با برگزاری کنگره های علمی و کارگاه های آموزشی ، برای ارتقای دانش کاردرمانگران تلاش شد و در کنگره امسال نیز، اجرای پانل و سخنرانی هایی در ارتباط با استفاده از فناوری در کاردرمانی و توانبخشی از راه دور، برنامه ریزی شده تا روش های نوین نیز مورد استفاده کاردرمانگران قرار بگیرد.

******

دبیرعلمی کنگره کاردرمانی: نقش کاردرمانی محدود به سلامت جسمی کم توانان نیست بلکه در حل مشکلات روانی و اجتماعی اقشار مختلف بکارگرفته می شود

    دکتر" هوشنگ میرزایی " عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دبیر علمی بیست و دومین کنگره کاردرمانی ایران نیز به نقش گسترده کاردرمانی در حیطه های سلامت روان و سلامت اجتماعی اشاره کرد و گفت: بعنوان مثال ، هم اکنون در بیشتر خانواده ها ، والدین نمی توانند با نوجوانان خود سازگاری داشته باشند و به دلیل عدم آشنایی با شیوه های جدید و تطابق رفتاری ، این مشکلات بروز می کند درصورتی که کاردرمانگران می توانند با شناخت علل و عوامل این ناسازگاری ، برنامه ریزی روزمره و مشغولیات برای نوجوان داشته و مانع از آسیب های بعدی و به مراتب شدیدتر بشوند.

    وی ، تنظیم و اجرای برنامه های تفریح درمانی مناسب ، گروه درمانی و فعالیت درمانی برای نوجوان را از دیگر وظایف کاردرمانگر ذکر کرد و افزود: نقش کاردرمانی ، در مدیریت زمان ، حوزه اعتیاد و همزمان با دارودرمانی و کنترل اعتیاد، در حیطه کودکان کار که به سلامت روانی و اجتماعی آنان کمک می کند و در حوزه آسیب های زنان که در کاهش آمار طلاق و افزایش استحکام کانون خانواده ها موثر بوده " ، ثابت شده است.

    وی همچنین ، نقش کاردرمانی در توانبخشی نوزادان و پیشگیری از آسیب های شناختی ، حسی و اجتماعی آنان در نوجوانی ، جوانی و بزرگسالی و در نهایت ، پیشگیری  از وقوع جرم و بزه  را از دیگر کاربردهای این رشته در زندگی مردم ذکر کرد.

   دبیر علمی کنگره کاردرمانی ، با اشاره به بیماری اوتیسم ، اختلالات رفتاری و حسی که مشکلات فرد را به خانواده و جامعه او کشانده  و در نتیجه ، وی را منزوی کرده و از اجتماع ، مدرسه و حتی خانواده  دور می کند، گفت: اگر با استفاده از دانش کاردرمانگران ، این نوع از مشکلات و اختلالات در کودکی مورد توجه قرار گرفته و روند درمان آغاز شود، با افزایش سن ، مشکلات بزرگتر نشده و بمراتب از هزینه های درمان در بزرگسالی نیز کاسته خواهد شد.

    گفتنی است که بیست و دومین کنگره " کاردرمانی ایران "  از صبح فردا (چهارشنبه - هشتم آذرماه) به مدت سه روز به همت انجمن علمی کاردرمانی ایران و با همکاری گروه آموزشی کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در این دانشگاه برگزار می شود.

   تعداد یک صد مقاله برای ارائه شفاهی (سخنرانی) و ۱۱۶ مقاله نیز بشکل پوستر ، طی سه روز کار کنگره در دو سالن اصلی و سه سالن فرعی ارائه می شود.

    کنگره امسال، ۱۵ امتیاز بازآموزی برای تمامی متخصصان حوزه توانبخشی و پزشکان عمومی شرکت کننده در نظر گرفته ، ضمن آنکه پزشکان متخصص شرکت کننده نیز از ۱۰ امتیاز بازآموزی برخوردار خواهند شد.

    نمایشگاه جانبی این کنگره علمی نیز به دستاوردها و محصولات بیش از 20 شرکت تولید کننده تجهیزات توانبخشی ، پزشکی و ورزشی اختصاص دارد که همزمان با کنگره ، فعالیت خواهد داشت.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


٢١:١٤ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ١١٠٠٤    /    تعداد نمایش : ١٠٠٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج