چاپ        ارسال به دوست

تاکید انجمن علمی شنوایی شناسی ایران بر احترام به حقوق ناشنوایان و مناسب سازی جامعه

   عضو هیات مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، با اشاره به شعار امسال (۲۰۱۷) هفته جهانی ناشنوایان که "ادغام و تلفیق کامل ناشنوایان در جامعه با استفاده از زبان اشاره" است، گفت: هفته جهانی ناشنوایان به معنای نشان دادن اتحاد همه ناشنوایان با یکدیگر و برقراری ارتباط با افراد شنوا از طریق زبان اشاره است.
   دکتر" گیتا موللی" به مناسبت این هفته (دوم تا هشتم مهر)، که فرصتی را در اختیار ناشنوایان می گذارد تا خواسته های خود را به گوش همه برسانند، افزود: هفته جهانی ناشنوایان تنها یک هفته در سال است که در آن فعالیت های هماهنگ جهانی برای افزایش آگاهی درباره جامعه ناشنوایان در سطوح مختلف انجام می شود.
    وی در گفت و گو با خبر نگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تاکید کرد: در بسیاری از کشورهای جهان امکانات خاصی برای ناشنوایان هست، به عنوان مثال «زبان اشاره» به رسمیت شناخته می شود.
    موللی افزود:  ناشنوایان در کشور ما، به دلیل مشکلی که در برقراری ارتباط دارند و در همه جا نمی توانند از زبان اصلی خود ( زبان اشاره ) استفاده کنند، دچار مشکلاتی هستند.
   دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، اظهار داشت : زبان اصلی ناشنوایان، زبان اشاره است و آن دسته هم که زبان گفتاری دارند، تسلط آنان به گفتار، کامل نیست.
    وی افزود: در همه کشورهای جهان امکانات خاصی برای ناشنوایان هست، و به ناشنوا به عنوان یک فرد ناتوان نگاه نمی کنند بلکه او را فردی با نوع ارتباط و زبان متفاوت می بینند و به زبانش (زبان اشاره) احترام می گذارند.
    موللی گفت: برای ناشنوایان در این کشورها،  مترجم زبان اشاره گذاشته می شود تا در انجام امور جاری خود راحت باشند. اگر سر کار می روند در آنجا مترجمی در اختیارشان است که زبان گفتاری دیگران را به زبان اشاره برگرداند ، یا در دادگاه ها و اماکن دولتی و عمومی ، مترجم در اختیار دارند.
    وی با اشاره به اینکه ناشنوا به خاطر استفاده از زبان اشاره کنار گذاشته نمی شود، تاکید کرد: بسیاری از بزرگسالان ناشنوا از زبان اشاره استفاده می کنند و خود را فردی دارای نقص نمی بینند بلکه یک اقلیت و فردی متفاوت از دیگران می دانند.
   عضو هیات مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، افزود: ناشنوایان از زبان خود (زبان اشاره) لذت می برند و عشق می ورزند و نسبت به آن تعصب دارند و مایلند که این حق به آنان داده شود تا از آن استفاده کنند و در اماکن مهم و بویژه دولتی، مترجم (رابط) زبان اشاره داشته باشند.

    وی در پایان این گفت و گو تصریح کرد: گرچه غربالگری شنوایی و مداخلات زودهنگام سبب شده کودکان ناشنوا بتوانند مانند همسالان شنوای خود، زبان و گفتار داشته باشند، اما حرمت به ناشنوایان بزرگسال و زبان اشاره همواره ضروری است.
انتهای پیام /
تنظیم خبر: نعیمی پور


١٣:٥٢ - چهارشنبه ١٢ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٧١٤    /    تعداد نمایش : ١٠٦٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج