چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

نرم افزار تهیه شده از کتاب "ابزارهای ملی ارزیابی سلامت در حوادث و بلایا" از سوی وزیر بهداشت رونمایی شد     نرم افزار " پایش خطر سلامت در حوادث و بلایا " تهیه شده از  اولین مجموعه تخصصی مکتوب در ایران و منطقه خاورمیانه ، با نام "ابزارهای ملی ارزیابی سلامت در حوادث و بلایا" که توسط دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تالیف و منتشر شده است، از سوی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی رونمایی شد.


     دکتر " حمیدرضا خانکه " معاون تحقیقات و فناوری ، و مولف کتاب "ابزارهای ملی ارزیابی سلامت در حوادث و بلایا" ، در اینباره  به خبرنگار وبدای دانشگاه ، گفت: این کتاب ، که نخستین کتاب تخصصی برای ارزیابی خطر سلامت در حوادث  با استفاده از ابزارهای کاملا بومی است ، پایه تهیه نرم افزار " پایش خطر سلامت در حوادث و بلایا " در کشور شده است.


   وی افزود:  ابزارهای ملی ارزیابی سلامت در حوادث و بلایا  توسط مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی طراحی و بصورت مجموعه ای مکتوب منتشر شده است تا تمامی ارگانها و سازمانهای ذیربط از طریق این ابزارهای ملی و استاندارد، وضعیت خطر کشور را رصد کنند.


   دکتر خانکه تصریح کرد، کتاب "ابزارهای ملی ارزیابی سلامت در حوادث و بلایا "، علاوه بر معرفی  9  ابزار جهت ارزیابی سلامت در حوادث و بلایا ، شامل نقشه خطر  کشور نیز می شود و لذا نرم افزار تهیه شده از آن نیز برای پایش خطر سلامت در حوادث و بلایا قابل استفاده می باشد.


   بگفته رییس مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی ، می توان از طریق این مجموعه ، نسبت به جمع آوری اطلاعات مربوط به " چگونگی ارزیابی نیازهای سلامتی در زمان حادثه ، ارزیابی آمادگی بیمارستانها ، آمادگی روانی بیمارستانها و همچنین شاخص های سطح بندی حوادث " آگاهی یافت.


    " ابزار بررسی مخاطرات و تهدیدات ، ابزار بررسی ظرفیت اورژانس پیش بیمارستانی در پاسخ به حوادث و بلایا ، ابزار بررسی ظرفیت حوزه درمان در پاسخ به حوادث و بلایا ، ابزار بررسی آسیب پذیری حوزه سلامت در حوادث و بلایا ، ابزار بررسی آمادگی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی در پاسخ به حوادث و بلایا " ، از جمله ابزارهای معرفی شده در کتاب و نرم افزار مربوط به ارزیابی خطر سلامت در حوادث و بلایا ، می باشند.


    در این مجموعه ، " ابزار بررسی آمادگی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی در پاسخ به شرایط اضطراری روانی ، ابزار ارزیابی سریع حوزه سلامت در حوادث و بلایا ، شاخص های تعیین سطح حادثه و فعال سازی مرکز هدایت عملیات و ابزار بررسی سریع ظرفیت ملی حوزه سلامت در پاسخ به حوادث و بلایا " نیز معرفی شده اند.


      لازم به ذکر است که دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با 22 دپارتمان تخصصی و هشت مرکز تحقیقات ، به تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و 800 نیروی متخصص در رشته های خاص حوزه های " رفاه و سلامت اجتماعی ، سلامت روانی و توانبخشی" ، همچون " سلامت در حوادث و بلایا " می پردازد ، که به عنوان نخستین مجری دوره های تحصیلات تکمیلی و phd  این رشته  در کشور و منطقه نیز شناخته شده است.


   این دانشگاه با دو بیمارستان توانبخشی رفیده و روانپزشکی رازی (امین آباد) و دو مرکز پزشکی و تخصصی توانبخشی نظام مافی و اسماء ، در مجموعه دانشگاههای علوم پزشکی کشور ، و زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می کند.


 


انتهای پیام /


تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


 


١٤:٤٥ - 1395/10/18    /    شماره : ٩٦٧٨    /    تعداد نمایش : ١٣٦خروج