چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

اجرای طرح کشوری " نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان " (نماد) با مشارکت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی   طرح کشوری " نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان " (نماد) با مشارکت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دهها ارگان و سازمان دولتی و غیردولتی در دو مرحله آزمایشی و کشوری اجرا می شود.


    دکتر" سیامک طهماسبی " عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مسئول کمیته " خدمات ارتقایی " طرح کشوری نماد در خصوص این طرح به خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی گفت : طرح " نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان " در مدارس سه مقطع ابتدایی ، متوسط اول و متوسط دوم و درمیان دانش آموزان دختر و پسر سنین 6 تا 18 سال اجرا می شود .


    وی با اشاره به اینکه این طرح ائتلافی ، با همکاری 11 سازمان و ارگان دولتی و غیردولتی اجرا می شود، افزود: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تنها دانشگاه تحت پوشش وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است که همکار این طرح محسوب می شود .


   وی گفت : وزارتخانه های  بهداشت ، آموزش و پرورش ، کشور و رفاه ، کمیته امداد حضرت امام (ره) ، نیروی انتظامی ، قوه قضاییه ، بنیاد برکت ، سازمان بهزیستی کشور، و سازمان برنامه و بودجه  ، دیگر ارگانها و سازمانهای متولی اجرای این طرح هستند که سال گذشته ائتلاف آنها برای اجرای طرح ، در سطح بالاترین مقام عالی هر بخش صورت گرفت.


   وی با اشاره به اینکه تمامی مجریان این طرح ، امسال مشغول تهیه بسته های خدمات و مداخلات مربوطه بودند، افزود: هم اکنون ، بسته های خدمات در هفت موضوع  و بخش " ارتقایی ، مشاوره ، مددکاری ، انتظامی ، IT ، اداری و اجرایی و غربالگری " توسط سازمانها و ارگانهای همکار طرح تهیه شده است ، که متخصصان و اساتید گروههای آموزشی رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان ، مددکاری و مشاوره  دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و همچنین اساتید دانشگاه های امام صادق (ع) ، علوم تحقیقات آزاد اسلامی و تهران ، متولی تهیه بسته های خدمات ارتقایی (خدمات مربوط به ارتقای سلامت دانش آموزان) بودند.


    وی ، سازمان بهزیستی را مسئول تهیه بسته های خدمات مشاوره و مددکاری در این طرح ، معرفی کرد و ادامه داد: نظارت بر چگونگی تدوین بسته های خدمات مشاوره و مددکاری نیز توسط اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با حمایت ریاست و شورای پژوهشی این دانشگاه که محتوای این بسته ها را مورد بررسی و تصویب قرار داده است ، صورت گرفت.


   دکتر طهماسبی اظهارداشت: بسته های خدمات  شامل هشت مهارت پایه " خودآگاهی ، مقابله با استرس ، مدیریت خود ، تنظیم هیجانات ، صبر، توکل ، بخشش و حل مساله با رویکرد معنوی " می شود و برای آموزش سه گروه  معلمان ، دانش آموزان  دختر و پسر سنین 6 تا 18 سال و والدین آنان ، بصورت جداگانه  تهیه شده است.


    وی به عنوان ناظر بر تدوین بسته های خدمتی سه بخش خدمات ارتقایی ، مددکاری و مشاوره ، تاکید کرد که بسته های خدمتی با هدف " رشد شناختی ، عاطفی ، اجتماعی و اخلاقی  کودکان و نوجوانان دانش آموز " و برای هر یک از گروههای هدف ، بطور جداگانه  تدارک دیده شده است.


   وی افزود:  72 بسته خدمتی در بخش " خدمات ارتقایی " ، تهیه شده است که در مرحله اجرای آزمایشی  طرح ، مدارس شش استان البرز، کرمانشاه ، آذربایجان شرقی ، سیستان و بلوچستان ، فارس و خراسان رضوی ، مورد نظر می باشد که مرحله آزمایشی  در مدارس استان البرز اجرا شده و آموزش های لازم به سه گروه  دانش آموزان ، معلمان و والدین دانش آموزان این مدارس ارائه شده است.


   وی با اشاره به اینکه طرح نماد ، " مدرسه محور " است ، گفت : مقرر شده ، اجرای آزمایشی طرح " نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان "  تا پایان بهمن ماه سال جاری  در مدارس پنج استان دیگر ( مدارس مراکز استان ها و یک شهر کم برخوردار این  استانها ) ، و از اول سال آینده (96) ، در کل مدارس کشور اجرا شود.


   بگفته مسئول کمیته خدمات ارتقایی طرح کشوری نماد ، اجرای این طرح جزو برنامه ششم توسعه کشور قرار گرفته و چگونگی اجرای آن توسط  رییس جمهوری و مقام معظم رهبری رصد می شود که با برنامه ریزی انجام شده ، اواخر بهمن ماه امسال نتایج اجرای طرح خدمت رییس جمهوری و در اردیبهشت ماه سال آینده ، خدمت مقام معظم رهبری ارائه خواهد شد.


   وی در پایان این گفت وگو تصریح کرد: تاکنون طرحی با این وسعت از گروهها و سنین مختلف جامعه در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در کشور اجرا نشده است و نقش تاثیرگذار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به عنوان قطب علمی طرح ، نشان دهنده مرجعیت دانشگاه علوم بهزیستی در حوزه سلامت اجتماعی می باشد.


انتهای پیام /


تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


 


١٧:١٤ - 1395/10/15    /    شماره : ٩٦٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٨خروج