چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

دبیر بورد فیزیوتراپی کشور: لزوم توقف دخالت افراد غیرمتخصص در حوزه درمان اختلالات ستون فقرات    دبیر بورد فیزیوتراپی ایران گفت: متخصصان رشته های مختلف پزشکی مانند مغز و اعصاب، ارتوپدی، روانپزشکان و روانشناسان می توانند در حوزه درمان ستون فقرات دخالت کنند اما گاه دیده می شود که برخی از افراد غیرمتخصص که هیچ نوع تخصصی در رشته های پزشکی ندارند، مانند گروه های تربیت بدنی وارد این حوزه شده و سبب تشدید بیماری بیماران شده اند.
    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر "اسماعیل ابراهیمی" امروز (چهارشنبه ) در هفدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات ، افزود: گروه های تربیت بدنی تا زمانی که فردی سالم است، می توانند برای پیشگیری از بروز بیماری ها توصیه های لازم را ارایه دهند اما زمانی که فرد بیمار شد، حق دخالت در درمان را ندارند چراکه این مساله کاملا غیرقانونی است.
    وی همچنین از دخالت متخصصان کایروپراکتیک در درمان ستون فقرات انتقاد کرد و گفت: آنها خود را از فیزیوتراپیست ها جدا کرده و مستقیما وارد حوزه درمان بیماران شده اند، این درحالی است که باید بیمارانی را که از سوی متخصصان مربوطه به آنها ارجاع می شوند، درمان کنند و دخالت مستقیم در تشخیص و درمان بیماری نداشته باشند.
    ابراهیمی به مقوله بیمه ها و مالیات ها هم اشاره کرد و گفت: در این زمینه هنوز به آنچه باید برسیم، نرسیده ایم و فیزیوتراپیست ها با توجه به خدماتی که ارایه می دهند، همچنان از حقوق خود محروم هستند.
    وی با تاکید بر این که لازم است گروهی در زمینه ستون فقرات در وزارت بهداشت تشکیل شود، افزود: سلامت، تحرک، کارآیی و مفید بودن افراد در جامعه به سلامت ستون فقرات آنها بستگی دارد؛ بنابراین با توجه به حساسیت این موضوع، لازم است به این حوزه توجه بیشتری شود.
     هفدهمین سمینار فیزیوتراپی ایران از امروز بمدت دو روز (هشتم تا نهم دی ماه) در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درحال برگزاری است.


انتهای پیام /


 


١٥:١٤ - 1395/10/08    /    شماره : ٩٦٣٠    /    تعداد نمایش : ١٣٨خروج