چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی روابط عمومی:

رییس انجمن فیزیوتراپی: شیوع اختلالات ناحیه ستون فقرات در سنین مختلف / کمبود فیزیوتراپیست در ایران
   رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران با اشاره به شیوع اختلالات ناحیه ستون فقرات در سنین مختلف جامعه ، گفت : این اختلالات مختص گروه سنی خاصی نیست و با توجه به زندگی های صنعتی و کم تحرکی ناشی از آن، حتی کودکان و جوانان را نیز درگیر کرده و سبب بی تحرکی آنها شده است.
    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر"محمدعلی محسنی بندپی" امروز (چهارشنبه ) در هفدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات همچنین ادامه داد: یکی از گروه هایی که می توانند به بازگرداندن سلامت و تحرک به این بیماران کمک کند، فیزیوتراپیست ها هستند که تعداد آنها با توجه به جمعیت ایران در کشور ما، بسیار کم است.


    وی با بیان اینکه طی 30 سال آینده، 25 درصد جمعیت کشور را سالمندان بالای 65 سال تشکیل می دهند، گفت: لازم است برای برخورد صحیح با این مساله، از هم اکنون آمادگی لازم را در بخش های مختلف به ویژه با افزایش تعداد فیزیوتراپیست ها به دست آوریم.


    دکتر محسنی بندپی اظهارداشت: ما کمتر از 30 سال فرصت داریم برای این منظور برنامه ریزی کنیم و برای تصمیم گیری و اقدام مقتضی نباید منتظر واقع شدن سونامی و توفان بمانیم.
   وی همچنین گفت:  به ازای هر 10 هزار نفر، در آمریکا 6، در آلمان 16، در دانمارک 28 و حتی در آفریقای جنوبی 1.2 فیزیوتراپیست مشغول ارایه خدمات به بیماران هستند، اما در ایران تنها 7 دهم نفر فیزیوتراپیست داریم که نشان دهنده نیاز بسیار زیاد کشور به افزایش متخصصان این رشته است.
    رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران اظهار داشت: پایه سلامت و تحرک فیزیکی افراد جامعه سلامت ستون فقرات است بنابراین اگر بخواهیم جامعه سالمی داشته باشیم، باید حفظ سلامت ستون فقرات را از مهدکودک ها و مدارس آغاز کنیم و با آموزش به کودکان از همان سنین کودکی، از بروز اختلالات ستون فقرات در سنین بالاتر پیشگیری کنیم.
   محسنی بندپی از اجرای طرح تحول نظام سلامت کشور قدردانی و ادامه روند آن را بسیار مناسب و لازم دانست .


   وی افزود: اگر قرار است تحولی در توانبخشی کشور ایجاد شود، بازوی آن وزارت بهداشت و اگر قرار است در فیزیوتراپی تحولی رخ دهد، انجمن و بورد فیزیوتراپی ایران دو بال تحقق این تحول هستند؛ بنابراین از وزارت بهداشت تقاضا داریم که در تصمیم گیری ها از نظرات این دو مرکز اصلی در این عرصه نیز استفاده کنند تا در آینده جامعه ای سالم و با هزینه های کم درمانی و امید به زندگی بالا داشته باشیم.
انتهای پیام /


تهیه و تنظیم عکس : صحت - قنبری


١٣:٥١ - 1395/10/08    /    شماره : ٩٦٢٨    /    تعداد نمایش : ١٠٤خروج